Przeskocz do treści

We wtorek 28 listopada w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się wręczenie dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Stypendium Premiera otrzymał w tym roku m.in. uczeń Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie PAWEŁ KOWALSKI. Dyplomy wręczali: p. Marek Gralik - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty i Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy p. Paulina Wenderlich. W uroczystości brał udział również p. Wojciech Porzych - Starosta Bydgoski. Warto nadmienić, że Paweł Kowalski oprócz wysokich wyników w nauce ma na swoim koncie spektakularne sukcesy: I miejsce w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych i tytuł laureata centralnego tej olimpiady. Jest uczniem IV klasy technikum.
Dyrektor ZSAE Karolewo
Stanisław Buś

Dnia 15 listopada odbyły się w naszej szkole biegi sztafetowe. Każda klasa mogła przygotować reprezentację, w której skład wchodziły dwie dziewczyny i trzech chłopaków. Zwyciężyła klasa 1 technikum, czyli Weronika Grucka, Dominika Stec, Rafał Kieca, Dariusz Nowicki i Rafał Lewandowski.

1 miejsce - KLASA I TECHNIKUM

2 miejsce KLASA I BRANŻOWA

3 miejsce KLASA II ZAWODOWA

oprac. Waldemar Woźniak fot. Jarosław Runka (kl.IV technikum)

Uroczystość odzyskania przez Polskę niepodległości to dzień szczególny, podczas którego możemy na chwilę się zatrzymać i pomyśleć o historii naszej ojczyzny. W nastrój zadumy wprowadziło nas spotkanie zorganizowane przez klasę II zasadniczą zawodową, która pod okiem wychowawcy pana Wiesława Jakubowskiego zaprezentowała skróconą historię naszej ojczyzny. Całość poprowadzili Samanta Malankowska, Zuzanna Orłowska i Piotr Wichert. Podczas prezentacji nie zabrakło pieśni patriotycznych - dawnych oraz współczesnych, nad aranżacją których czuwali Andrzej Glonek i Mateusz Stosik z klasy IV technikum. Uroczyste spotkanie było wspaniałą okazją do wręczenia przez pana dyrektora Stanisława Busia dyplomów i upominków uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki w szkolnym etapie Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Do etapu okręgowego przeszli następujący uczniowie:

architektura krajobrazu - Patrycja Jankowska - kl. IV technikum
agrobiznes - Marcin Januszewski - kl. IV technikum
gastronomia - Marcin Redzimski - kl. IV technikum
technologia żywności - Angelika Tecłaf - kl. IV technikum
mechanizacja rolnictwa - Paweł Kowalski - kl. IV technikum
produkcja zwierzęca - Adrian Marunowski - kl. IV technikum
produkcja roślinna - Mariusz Mosiński - kl. III technikum

Uroczystość zakończyła się występem Zespołu Pieśni i Tańca "Karolak"i, a zaraz po nim uczniowie wystartowali w biegach sztafetowych, w których wzięły udział następujące klasy: I, II i III technikum oraz I branżowa i II zawodowa. Mistrzostwo Szkoły w Biegu Niepodległości wywalczyli najmłodsi, czyli klasa I technikum - gratulacje! Organizatorem sztafety był pan Waldemar Woźniak.

Oprac. Anna Ligman
Fot. Jarosław Runka

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Br. Zamojdzina w Karolewie w oficynie dworskiej odbyło się spotkanie w hołdzie tym, którzy walczyli, zginęli oraz modlili się o Polskę Niepodległą. Dzisiaj dzięki nim możemy posługiwać się
językiem polskim i żyć w wolnej Ojczyźnie.
 
W programie przedstawiono sylwetkę i utwory Ignacego Jana Paderewskiego. Można było zobaczyć montaż fragmentów publikacji o Wudzynie, Wudzynku, Stronnie i Starym Jasińcu wspominających drogi do wolności. Wszystko przeplatane było wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Uczestnicy
spotkania mogli posłuchać też historii wybranych eksponatów z początku XX wieku związanych z dążeniem Polaków, będących w różnych miejscach Europy, do wyzwolenia Polski.
W spotkaniu wzięli udział: sołtys sołectwa Wudzynek Małgorzata Wesołowska, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół, mieszkańcy najbliższej okolicy i dzieci z Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych z Karolewa. Specjalne
podziękowania należą się Mateuszowi Stosikowi z klasy IV technikum, czuwającemu nad odtwarzaniem utworów Ignacego Jana Paderewskiego. Tego dnia nie zabrakło też specjalnych rogalików i ciasteczek.
Na koniec rozmawialiśmy o przygotowaniu Święta Niepodległości za rok i w 2020 roku, kiedy to minie 100 lat od wyzwolenia Pomorza.
Organizacja i oprac. Jolanta Zamojdzin-Sobólska

fot. Róża Grzempa

Zwycięzcy szkolnego etapu, którzy wezmą udział w eliminacjach okręgowych:

  1. architektura krajobrazu - Patrycja Jankowska - kl. IV technikum
  2. agrobiznes - Marcin Januszewski - kl. IV technikum
  3. gastronomia - Marcin Redzimski - kl. IV technikum
  4. technologia żywności - Angelika Tecłaf - kl. IV technikum
  5. mechanizacja rolnictwa - Paweł Kowalski - kl. IV technikum
  6. produkcja zwierzęca - Adrian Marunowski - kl. IV technikum
  7. produkcja roślinna - Mariusz Mosiński - kl. III technikum

Koordynator: Andrzej Dubielewski

Dnia 27 października młodzież z klasy III oraz II Technikum uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do przedsiębiorstwa Remondis Sp. z o.o w Bydgoszczy. Wyjazd odbył się w ramach realizowanego projektu "Rozwój odpowiedzialnych postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży szkół zawodowych 2017".
Uczniowie, pod opieką Pani Joanny Ryńskiej oraz Renaty Jurak-Muziewicz mieli okazję wysłuchać bardzo interesującego wykładu, prowadzonego przez Prezesa Firmy Pana dr Grzegorza Hoppe, na temat odpowiedzialności wobec otaczającego nas świata. Następnie pod kierunkiem Pani dr Małgorzaty Gotowskiej oraz Pani dr Anny Jakubczak mieliśmy okazję zobaczyć jak funkcjonuje przedsiębiorstwo, które świadczy kompleksowe usługi w zakresie zbiórki i transportu wszelkiego rodzaju odpadów, elektrorecyklingu oraz sortowania odpadów wtórnych. Zapoznaliśmy się z wykorzystywanymi technologiami zbiórki, transportu i przetwarzania odpadów, dzięki którym przedsiębiorstwo w wymierny sposób przyczynia się do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w regionie.

oprac.Renata Jurak-Muziewicz

Dnia 24.10.2017 roku odbyły się warsztaty chemiczne dla dzieci z klas 0-4 w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Różannie. Dzieci wykonywały różne doświadczenia. Najbardziej podobała się im erupcja wulkanu. Najmłodsi z wielkim zaangażowaniem i radością wykonywali doświadczenia takie jak
ucieczka pieprzu, odbarwienie roztworu z czerwonej kapusty, napełnienie balonu dwutlenkiem węgla, a także zaginione pismo. W wykonywaniu pomagały uczennice klas pierwszych Stefania Padewska, Emilia Gaweł i Dominika Szymczyk z Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie pod czujnym okiem Pani Zamojdzin-Sobólskiej.
 

Zdjęcia i notatkę wykonała Stefania Padewska

Posiłki ... moment przyjemności, gdzie tradycje, kreatywność i techniki kulinarne mieszają się w celu jak najlepszego przygotowania dania. Uczniowie w ramach międzynarodowego projektu będą przygotowywać dania, napiszą listę składników oraz zaprezentują metody przygotowywania szkolnych dań. Zadaniem uczestników będzie również zaprezentować dania powstałych na bazie lokalnych produktów. Wymiana filmów wideo wzbogaci wiedzę uczniów nie tylko o nowoczesne technologie, ale również o przepisy i porady od ich rówieśników z innych krajów. Projekt realizowany jest w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej w ZSAE pt: ”eTwinning i TIK-uczenie się języków obcych”.

A. Gwizdała