Przeskocz do treści

W Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Polityki Społecznej Rady Powiatu Bydgoskiego. Obrady prowadziła pani Maria Płotkowska- przewodnicząca komisji. W posiedzeniu wzięli również udział Starosta Bydgoski - p. Wojciech Porzych, Wicestarosta p. Zbigniew Łuczak, Przewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego p. Zenon Rydelski, p. Maria Strąk - Dyrektor PCZO w Koronowie, dyrektorzy szkół prowadzonych przez Powiat Bydgoski oraz radni powiatowi. Uczestnicy posiedzenia wykorzystali okazję do zwiedzenia szkoły (szczególnie remontowanej sali gimnastycznej), zapoznali się również z warunkami funkcjonowania Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Karolewie.

SONY DSC

W ramach podsumowania sezonu zimowego uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w licznych konkursach artystycznych. Kiedy jeszcze na terenie szkoły leżał śnieg, wszystkie klasy zrobiły sesje zdjęciowe w ramach akcji: „Nasza klasa w zimowej odsłonie”. Do organizatora konkursu, czyli pani Anny Ligman, wpłynęło ponad trzydzieści zdjęć, z których dziennikarz pan Krzysztof Pardo wybrał cztery najlepsze i najbardziej oryginalne. Okazało się, że były to zdjęcia dwóch klas: pierwsze i czwarte miejsce przypadło klasie I zasadniczej, natomiast drugie i trzecie klasie III technikum. W kategorii indywidualnej wygrał Krzysztof Zalewski, uczeń klasy I technikum.

Kolejnym etapem przygotowań do wiosny było strojenie sal lekcyjnych. Jury w składzie: pani Katarzyna Lewandowska i pani Joanna Ryńska wybrało salę nr 10 należącą do klasy III technikum. Była najbardziej kolorowa i oryginalnie przyozdobiona, a na uwagę zasługiwały ręcznie robione kwiaty.  Wyróżnienie zdobyły klasy: I i II technikum. Podczas Pierwszego Dnia Wiosny, czyli 21 marca odbył się pokaz, na którym chętne klasy zaprezentowały swoje pomysły na Panią Wiosnę. W rytmie wiosennej muzyki uczniowie powiedzieli kilka słów na temat przygotowań do pokazu, komplementowali swoje przedstawicielki lub odczytywali wierszyki. Nagrodę za najbardziej kolorową Panią Wiosnę, w którą wcieliła się Karolina Nitka, otrzymała klasa II technikum. Wyróżnienie zdobyły klasy: I technikum (Patryk Maruński) oraz III technikum (Agnieszka Łaszkowska).

Pod koniec tego kolorowego dnia jury oceniające opiekunowie samorządu uczniowskiego, czyli pani Katarzyna Lewandowska i Joanna Zielińska – wyróżniły klasę, która miała na sobie najwięcej elementów wiosennych: była to klasa III technikum – gratulujemy wygranej! W ten oto sposób samorząd uczniowski w Karolewie ogłosił oficjalne otwarcie sezonu wiosennego w swojej szkole!

Oprac. Anna Ligman

Fot. Joanna Zielińska

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

Przypomnieli historię strajku chłopskiego'81

Walczyli o prawo do decydowania o sobie. W regionie trwają uroczystości związane z 36. rocznicą strajku chłopskiego i wydarzeń bydgoskiego marca. Z tej okazji zorganizowano spotkanie uczniów, nauczycieli i przedstawicieli IPN w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie k. Dobrcza. Tamtejsza Izba Pamięci, w której zgromadzono zdjęcia, reprodukcje dokumentów i informacje o przebiegu wydarzeń, istnieje od pięciu lat

- Od młodych lat uczestniczyłem w tych wydarzeniach i pamiętam, jak to wszystko się wydarzyło. Były takie momenty w życiu człowieka trudniejsze i łatwiejsze - wspomina Mirosław Burczyński, inicjator spotkania, uczestnik Bydgoskiego Marca’81.

Później ta historia została zapomniana, zatarta zwłaszcza w tej lokalnej społeczności. - Miał miejsce strajk, który spowodował, że władze ugięły się w końcu i wydały zgodę na rejestrację rolniczej „Solidarności”. Ten strajk trwał ponad miesiąc rozpoczął się 16 marca 1981 roku, a zakończył 17 kwietnia podpisaniem „Porozumienia bydgoskiego" - przypomina dr Krzysztof Osiński z Delegatury Instytutu Pamięci narodowej w Bydgoszczy.

- Przodkowie, dziadkowie uczestniczyli w takich wydarzeniach, staramy się opiekować muzeum, aby stale to podtrzymywać - mówi jeden uczniów szkoły w Karolewie.

- Tradycją naszej szkoły jest prowadzenie tzw. żywych lekcji historii. Spotykamy się po raz kolejny tutaj, żeby uczcić rocznicę Marca’81 roku i jednocześnie przypomnieć, że od pięciu lat mamy tutaj salę tradycji w muzeum - wyjaśnia Stanisław Buś, dyrektor Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie.

- Niezwykle cenna inicjatywa, że to odbywa się w szkole. Zapewne jest to podyktowane tym, że młodzież, która w tej chwili uczęszcza do szkoły, to potomkowie uczestników tych bardzo ważnych wydarzeń - przyznaje Jacek Tarczewski z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

17 marca odbyła się pod patronatem Starosty Bydgoskiego Wojciecha Porzycha w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie uroczystość upamiętniająca kolejną rocznicę strajków rolniczych w Bydgoszczy.

Rok 1981 był bardzo gorącym politycznie rokiem w Polsce. Był to rok wielu protestów społecznych, wyczuwalnego dużego napięcia politycznego.

W marcu tego roku w Bydgoszczy miały miejsce dwa spektakularne wydarzenia: protesty chłopskie i strajk rolników w budynku ZSL przy ul. Dworcowej oraz tzw. wydarzenia marcowe, których finałem był konflikt w budynku Urzędu Wojewódzkiego podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej.

Dużą rolę w protestach rolników odegrali mieszkańcy gminy Dobrcz.

5 lat temu w szkolnym muzeum otwarto salę tradycji poświęconą wydarzeniom sprzed 36 lat.

W uroczystości wzięli udział:

Jacek Tarczewski - reprezentujący Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego,

Marek Gralik - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty,

Wojciech Porzych - Starosta Bydgoski,

Maria Strąk- Dyrektor Powiatowego Centrum Zarządzania Oświatą w Koronowie,

Radni powiatu:Tadeusz Zamłyński,  Małgorzata Kaźmierczak,

Ewa Mes - Wojewoda Kujawsko-Pomorski w minionej kadencji, związana ze szkolną izbą tradycji,

Krzysztof Osiński -przedstawiciel - Delegatury IPN w Bydgoszczy

Wojciech Mojzesowicz  - wieloletni poseł RP, były minister rolnictwa, absolwent szkoły w Karolewie

Krzysztof Szala -  Wójt Gminy Dobrcz, absolwent szkoły w Karolewie

Wiesław Raczkowski - Dyrektor GOK w Dobrczu współorganizator uroczystości

Ks. Andrzej Danielski - Proboszcz Parafii Niewieścin

W spotkaniu brali liczny udział uczestnicy wydarzeń sprzed 36 lat -  rolnicy z gminy Dobrcz, dyrektorzy sąsiednich szkół oraznauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali ciekawych wystąpień wielu gości, którzy pamiętali atmosferę marca 1981 r.  Ciekawą prelekcję na temat strajków chłopskich i gorącej atmosfery bydgoskiego marca ’81 wygłosił dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Spotkanie uświetnił występ orkiestry dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrczu pod kierunkiem kapelmistrza Adama Idzińskiego. Po oficjalnych wystapieniach goście przy kawie wspominali wydarzenia sprzed 36 lat oraz zwiedzili wystawę w izbie tradycji. Zwiedzanie ekspozycji w szkolnym muzeum ułatwiła gościom Jolanta Zamojdzin-Sobólska -córka patrona szkoły.
Inicjatorem spotkania był mieszkaniec Gądecza Mirosław Burczyński.

Była to dla wszystkich uczestników (nie tylko uczniów) żywa lekcja historii.

 

(Stanisław Buś)