I Turniej Baśniowy

Baśniowa przygoda w Karolewie!
“Dawno, dawno temu…”, “Za siedmioma oborami, za siedmioma stodołami…”, „w małej chatce pod lasem”, „kiedy na świecie nie było jeszcze broni palnej”… Takimi słowami – cytatami z prac uczniów – rozpoczął się finał I Turnieju Baśniowego zorganizowanego przez naszą szkołę. Konkurs objęty był Honorowym Patronatem Starosty Bydgoskiego pana Wojciecha Porzycha. Ogłoszenie wyników odbyło się formie online na platformie ZOOM – 3 marca 2021 roku.
Uczestnicy turnieju, czyli uczniowie szkół podstawowych, mogli wziąć udział w trzech kategoriach. Konkurs wiedzy o baśniach odbył się w formie online 16 lutego. Ośmiu zawodników z Pruszcza, Koronowa i Strzelec Górnych rozwiązywało zadania przygotowane przez nauczyciela historii pana Piotra Grolla. Test wymagał niemal bajecznej wiedzy na temat dzieł Andersena, braci Grimm i Perrault’a. Musieli wykazać się umiejętnościami łączenia informacji z dziedziny literatury i sztuki. Nie mogło zabraknąć też Śnieżki, Roszpunki oraz innych księżniczek. Uczestnicy konkursu musieli pokonać labirynty tropów zostawianych przez czterech popularnych pisarzy. Pytania nie ograniczały się tylko do wiedzy baśniowej z encyklopedii, ale także zmuszały do rozpoznania postaci na reprodukcjach dzieł malarskich i filmowych. Skutecznie oddzielili postaci z baśni od tych, które przedstawiała kultura popularna. Z powodzeniem zbudowali domek z chleba, dach z ciastek, okna z cukru, odnaleźli śpiącą królewnę, obudzili Śnieżkę. Najlepsi popełnili tylko jeden błąd, wśród nich znaleźli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koronowie: Maksymilian Meyze, Zofia Puzio oraz Michalina Latos! Dodatkowo wyróżniono Zuzannę Pastuszak ze szkoły w Strzelcach Górnych i Zachariasza Zielińskiego również z Koronowa – obydwoje zdobyli po 17 punktów.
Każda baśń musi spełniać pewne zasady, o których młodzi pisarze dobrze pamiętali. Po pierwsze: „oczywista cudowność”, czyli brak wyraźnej granicy świata realnego i magicznego. Podobnie jak w przypadku kury Filemony dzwoniącej z telefonu komórkowego, czy psa Biszkopcika spełniającego życzenia! Fantastyczny świat baśni pełen jest magicznych stworzeń, takich jak elfy, do których przeprowadza się Bella, koń Wichurka, ratujący rodzinę przed pożarem, dzielna świnka morska czy biały jeleń, za którego zabicie grozi sroga kara! W tym magicznym świecie wszystko jest możliwe i to, co pozornie może okazać się straszne, wcale takie nie jest! Dowodem na to jest przyjaźń dziewczynki z wilkami lub innej bohaterki z lisem. Fascynująca jest także relacja kogucika z kotem, którzy pomagali sobie w najtrudniejszych momentach swojego życia. „Według Tolkiena każda dobra baśń musi mieć charakter fantastyczny, a jej bohater zostać wybawiony z rozpaczliwego położenia i ocalić się z jakiegoś wielkiego niebezpieczeństwa. Pisarz podkreślał także, że historia powinna mieć szczęśliwe zakończenie.”1 Tak było też w przypadku opowieści uczniów ze szkół podstawowych. W kategorii: „opowiadanie twórcze” wzięło udział dwudziestu dwóch uczniów z Pruszcza, Serocka, Koronowa oraz Borówna. Prace należało przesłać na adres: turniej.basniowy@zsae-karolewo.pl w terminie do 21 lutego. Komisja w składzie: pani Magdalena Wanka i pani Anna Ligman – podzieliła opowiadania na dwie grupy wiekowe. Spośród baśni uczniów klas czwartych i piątych wyróżnienie zdobył Filip Stachecki z Pruszcza, któremu pogratulowano niezwykłego poczucia humoru w stworzeniu historii „O kurze wdowie i siedmiu kurczakach”, a także urozmaicenia historii autorskimi elementami graficznymi. Trzecie miejsce zdobyła Laura Kilińska z Borówna – “Siedem prawd zaklętych w słoiku” było pouczającym opowiadaniem o bliźniaczkach, które z psotnic stały się pomocnymi dziewczynkami. Drugie miejsce zdobyła Julia Górska z Serocka. “Bella i wilki” to baśń z niezwykłymi, magicznymi przygodami, zaczarowanymi kryształami, a także historia pięknej przyjaźni między dziewczynką a zwierzętami. Opowieść ta łamie wszelkie stereotypy na temat złych wilków. Urozmaiceniem były też elementy graficzne. Pierwsze miejsce uzyskała Nina Grochowska z Borówna. Ponownie przenosimy się na gospodarstwo, tym razem poznajemy bardzo rezolutne krowy, które postanowiły wyjechać do SPA na odpoczynek. Jak w każdej baśni, także i tutaj mamy zło, tym razem pod postacią czyhającej na bohaterki rzeźni. Na szczęście dobrze zorganizowane i sprytne zwierzęta w porę uciekają i wracają na swoje gospodarstwo. Wszystko to znajdziemy w opowiadaniu: „Wakacje krów”.

W grupie drugiej znaleźli się uczniowie z klas siódmych i ósmych. Trzecie miejsce zdobyła: Arkadia Spodymek z Borówna. Historia pod tytułem „Dziewczynka, wiedźma i siedem sposobów na lisa” była niezwykłą opowieścią o przyjaźni, uporze – zarówno dziewczynki, jak i wiedźmy walczącej o przetrwanie. Arkadia wykazała się tutaj pomysłowością, opisując wszystkie siedem sposobów na lisa. Drugie miejsce przypadło Maksymilianowi Meyze ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Koronowa. Jego opowieść dotyczyła chłopca uwięzionego przez smoka, tytułowego „Siedmiogłowego potwora”. Główny bohater wykazał się ogromnym sprytem i wykonał wszystkie polecenia, żeby na koniec stać się królem. Pierwsze miejsce zdobyła Angelika Gołąbiewska z Koronowa! Ta niezwykle wzruszająca historia, której tytuł brzmi „Siedem kurek”, opisuje przyjaźń autystycznego chłopca z magiczną kurą spełniającą marzenia. Refleksyjna baśń z pięknym przesłaniem, które wzruszyło komisję. Także tutaj wracamy do popularnego wątku gospodarskiego oraz do głównych bohaterów wszystkich opowieści, czyli zwierząt gospodarskich!

Ostatnią, czyli trzecią kategorią Turnieju Baśniowego było słuchowisko – spektakl teatralny w wersji audio. Gdyby nie pandemia i zdalne nauczanie, zapewne uczestnicy przyjechaliby do naszej szkoły, gdzie zaprezentowaliby swoje skecze. Organizatorzy wyróżnili dwa nagrania. Miejsce drugie zajęły uczennice z Pruszcza: Zuzanna Górecka i Julia Gadzała. Dziewczęta przygotowały zwartą, humorystyczną opowiastkę o Czerwonym Kapturku. Uczestniczki wyróżniły się niezwykle staranną dykcją, intonacją, a także odpowiednią modulacją głosu, np. podczas grania postaci wilka przebranego za babcię. Miejsce pierwsze w kategorii trzeciej zajęła grupa z Dobrcza! Jedenastu aktorów, czyli Marta Koszucka, Igor Tabuła, Dawid Borkowski, Julia Kurzawa, Maja Szymańska, Julia Fabiszewska, Zosia Zmarzła, Dominika Kirchner, Zuzanna Tadych, Kacper Przybył i Antonina Wincza – dzielnie zagrali w słuchowisku „O krasnalu i siedmiu księżniczkach”. Opowieść, w której nie brakuje elementów humorystycznych i nagłych zwrotów akcji, urozmaicona była dobrze dobraną ścieżką dźwiękową, co dodatkowo pomogło wyobrazić sobie tę historię. Komisja przyznała też wyróżnienie Dawidowi Borkowskiemu za montaż dźwięku do słuchowiska.
Podczas spotkania online, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy, opiekunowie oraz organizatorzy, wicedyrektor naszej szkoły pani Renata Jurak-Muziewicz pogratulowała uczniom ich artystycznych osiągnięć. Podziękowania skierowała też do opiekunów, czyli pań: Joanny Bociek z Koronowa, Elżbiety Zmarzlak z Serocka, Karoliny Besztak z Pruszcza, Anny Usenko-Chrzan ze Strzelec Górnych, Małgorzaty Borkowskiej z Dobrcza oraz Sylwii Grochowskiej z Borówna. Nagrody za Turniej Baśniowy, które ufundował Starosta Bydgoski pan Wojciech Porzych w ramach Honorowego Patronatu, zostaną dostarczone do szkół, a stamtąd w wyznaczonym terminie – odebrane przez uczestników. Finał online poprowadzili członkowie samorządu szkolnego z Karolewa: Dagmara Kamińska, Klaudia Bocian, Natalia Mosińska, Sebastian Glazik, Stanisław Tomaszewski i Adrian Mik, który dodatkowo zajął się też oprawą muzyczną spotkania.

„Nierealistyczny charakter baśni jednych irytuje, a innych zachwyca. Opowieści te nie próbują opisywać świata takiego, jaki jest, ani nie doradzają, co należy czynić. Baśń pełni funkcję terapeutyczną, rozmyślając o niej odkrywamy własne rozwiązanie z danej sytuacji.”2 Opiekunowie przyznali, że turniej pomógł uczestnikom w oderwaniu się od codzienności, która ostatnimi czasy nie jest dla nas łatwa. Pomimo zdalnego nauczania, udało nam się zaangażować czterdziestu jeden uczniów z okolicznych szkół oraz zabrać ich w niesamowitą podróż po świecie marzeń i wyobraźni. Mamy nadzieję, że w ten sposób rozpoczęła się nowa tradycja, którą będą spotkania z baśnią w Karolewie.

Oprac. koordynator turnieju: Anna Ligman
fot. Natalia Mosińska, Stanisław Tomaszewski
1-2 Bettelheim Bruno, “Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni”. Warszawa 2010.