Przeskocz do treści

W poniedziałek 16 grudnia 2019 roku trzydziestoosobowa grupa z kilku klas Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Karolewie w ramach projektu Inwestycje w Zawodowców 2, uczestniczyła w zajęciach przygotowanych i poprowadzonych przez pracowników naukowych WSG w Bydgoszczy. Moderatorem warsztatów była pani dr inż. Dorota Łaboda. Młodzież poznała nowinki technologiczne zaprezentowane przez pracowników Instytutu Informatyki i Mechatroniki. Następnie uczestniczyła w wykładzie pani dr Łabody nt. "Ewolucja na talerzu". Dużo uwagi pani doktor poświęciła zdrowemu odżywianiu, analizując założenia piramidy żywieniowej. Przybliżyła również zagadnienia związane z gastronomią XXI wieku. Warsztaty zakończyły się spacerem po kampusie oraz przepysznym obiadem w mensie akademickiej. Opiekunami były panie: Joanna Ryńska i Mirosława Kalitowska.

Oprac. M. Kalitowska

Międzygalaktycznie, kreatywnie i ze śpiewem na ustach - tak wyglądało wigilijne spotkanie w Karolewie! W świąteczny nastrój wprowadzili wszystkich prowadzący uroczystość: Weronika Grzybowska i Adrian Mik z klasy 2 branżowej, a do wspólnego kolędowania zachęcił chór złożony z 2 technikum po gimnazjum i po szkole podstawowej oraz uczniowie z 2 technikum. Nad szkolnymi Jasełkami czuwała pani Renata Gralik. Korzystając z tej magicznej chwili, samorząd szkolny podziękował koleżankom i kolegom, którzy włączyli się w akcję charytatywną z okazji Dnia Pluszowego Misia, a także wręczył upominki organizatorom ostatniej szkolnej dyskoteki. Nie zabrakło nagród za konkurs fotograficzny, turniej gry w warcaby oraz olimpiadę przedsiębiorczości. Klasy: 1 technikum G, 1 technikum SP, 1 branżowa G, 2 technikum oraz 2 branżowa popisały się także swoją kreatywnością i pomysłowością, prezentując klasowych Mikołajów! Wszyscy reprezentanci otrzymali piękne certyfikaty przygotowane przez zastępcę przewodniczącego SU - Radka Sabiniarza z klasy 3 technikum. Nie zabrakło wigilijnej poezji oraz wielu ciepłych życzeń płynących od dyrekcji szkoły: pana dyrektora Stanisława Busia oraz pani wicedyrektor Renaty Jurak-Muziewicz. My również życzymy wszystkim zdrowych, pogodnych świąt, pomyślnego Nowego Roku, a także wielu miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych!
Organizatorzy uroczystości: klasa 2 branżowa z wychowawcą panią Anną Ligman. Fot. Kamil Sikora (2br) i Kamil Sobolewski (2 br)

W połowie grudnia Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie odwiedzili wolontariusze z kilku krajów świata: Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii oraz Bułgarii, którzy biorą udział w świątecznym projekcie „Hej kolęda, kolęda” na zaproszenie fundacji „Wiatrak” w Bydgoszczy. Zaprezentowali oni klasom tradycje bożonarodzeniowe krajów, w których mieszkają. Młodzież miała też możliwość zadawania pytań - to wszystko oczywiście w języku angielskim... Najważniejszym jednak "momentem" wizyty było wspólne kolędowanie w wielu językach. Miłą niespodzianką było również to, że wolontariusze zaśpiewali polską kolędę "Przybieżeli do Betlejem". Wzruszenie odbierało nam mowę - po takim przeżyciu, żegnaliśmy ich niemal z płaczem...

Organizacja: Agnieszka Gwizdała, Magdalena Wanka, Anna Ligman

Oprac. i Fot. Magdalena Wanka

The World Through the English and German Poetry”

Już po raz czwarty odbył się w naszej szkole konkurs krasomówczy POEZJI I PROZY W JĘZYKU ANGIELSKIM i NIEMIECKIM . Tym razem był on skierowany do klas 7 i 8 szkół podstawowych z naszego regionu.W tym roku nasz konkurs wsparli wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy biorą udział w świątecznym projekcie „Hej kolęda, kolęda” na zaproszenie fundacji „Wiatrak” w Bydgoszczy.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej, którzy zaprezentowali przed jury krótkie utwory literackie w językach obcych.

Młodzież zaprezentowała ciekawe i różnorodne  interpretacje wierszy w języku angielskim i niemieckim, wykazując się przy tym talentem teatralnym. Jurorzy przy ocenie recytatorów brali pod uwagę: interpretację utworów, wymowę oraz ogólny wyraz artystyczny.

W przerwie nasi goście z Portugalii, Rumunii i Hiszpanii zaprezentowali swoje tradycje bożonarodzeniowe. Młodzież brała udział w konwersacjach w języku angielskim. Młodsi uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące krajów, z których pochodzą wolontariusze. Była to świetna okazja wypróbowania swoich zdolności językowych.

Konkurs w języku angielskim poprowadził Stanisław Tomaszewski, a część niemiecką Gabriel Szopiński z klasy I T po gimnazjum. Zaproszeni uczniowie mogli skosztować ciast i pierniczków przygotowanych przez klasę I technikum żywienia i gospodarstwa domowego.

Lista zwycięzców

Język angielski

I miejsce: Inka Szpitter, Zofia Wojna i Joanna Richert ze Szkoły Podstawowej w Dobrczu

II miejsce: Kamila Kumięga ze Szkoły Podstawowej w Kotomierzu

III miejsce: Izabella Tykwińska ze Szkoły Podstawowej w Kotomierzu

Język niemiecki

I miejsce: Katarzyna Frelich (Kotomierz)

II miejsce: Dominika Łabuńska, Paulina Górecka (Kotomierz)

Konkurs upłynął w bardzo miłej i pełnej emocji atmosferze. Każdy z naszych gości otrzymał słodki upominek. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zabawę i zapraszamy za rok.

Organizacja: Agnieszka Gwizdała, Magdalena Wanka, Monika Wójcicka

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów.

Miło nam poinformować, że tegoroczną stypendystką została uczennica klasy III Technikum w Karolewie DOMINIKA SZYMCZYK.


Listy gratulacyjne wręczał stypendystom Kujawsko-Pomorski Kurator Oswiaty Pan Marek Gralik.

Przy wręczaniu stypendiów obecni byli również Wicestarosta Bydgoski Zbigniew Łuczak oraz Dyrektor ZSAE w Karolewie Stanisław Buś.

Uroczystość uświetnił występ kwartetu gitarowego z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy

Informujemy, że w wieku 70 lat zmarł emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie
Pan LUDWIK JOŃCZYK.

Był nauczycielem przedmiotów zawodowych, specjalizował się w produkcji zwierzęcej. Był wielkim miłośnikiem koni, jego pasją było również rysowanie. W pamięci nauczycieli pozostał jako osoba wspierająca organizację wielu uroczystości szkolnych pod względem plastycznym.
Od 6 lat przebywał na emeryturze, ale utrzymywał regularne kontakty ze szkołą. Za swoja pracę wyróżniany był nagrodami dyrektora szkoły. Otrzymał również honorową odznakę "Zasłużony dla Rolnictwa" nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przez uczniów wspominany był jako nauczyciel bardzo wymagający, ale sprawiedliwy.

Pogrzeb ś.p. Ludwika Jończyka odbędzie się w środę 4 grudnia o godz. 11.30 na Cmentarzu Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Rynkowska 5 w Bydgoszczy.