„Nasza wspólna wigilia” – wystawa w ZSAE Karolewo

Dnia 20 grudnia  2017 r. w muzeum w oficynie dworskiej odbyło się otwarcie wystawy Bożonarodzeniowej pt. "Nasza wspólna wigilia". Organizatorem tej uroczystości był Samorząd  Uczniowski Zespołu Szkół Agro- Ekonomicznych im. Bronisłąwa Zamojdzina w Karolewie oraz słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku Karolewo WSG Bydgoszcz.
Na stole przedstawiono potrawy wytypowane z ankiet dotyczących Świąt Bożego Narodzenia, które zostały przeprowadzone w sołectwie Stronno w 2015 r. z okazji 700 lecia wsi. Można było zapoznać się z wyeksponowanymi potrawami takimi jak: karp smażony,  śledzie w śmietanie, śledzie w oleju,  śledzie w occie, ryba po grecku, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, sałatka jarzynowa, kluski z makiem, barszcz z uszkami, kompot z suszonych śliwek oraz makowiec, pierniczki i mandarynki.
Potrawy i słodkości zostały przygotowane przez słuchaczki UTW w Karolewie, uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod kierunkiem  pani prof. Mirosławy Kalitowskiej oraz  Placówkę Opiekuńczo Wychowawczą nr 4. Dekoracje świąteczne wykonały słuchaczki UTW i pracownicy szkoły. Logistyką przygotowania wystawy  zajęli się uczniowie klasy II i I Technikum pod kierunkiem pani prof. Karoliny Jendrzejewskiej i pani prof. Moniki Wójcickiej
Przy wejściu do muzeum gości witali: Radosław Jasiek i Maciej Zalewski
Wszystkich zgromadzonych gości w muzeum  powitały przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Daria Jaszkowska i Natalia Żurek. Następnie głos zabrała Jolanta Sobólska, główna organizatorka, która opowiedziała o daniach na wigilijnym stole. Pan dyrektor szkoły Stanisław Buś mówił o polskiej tradycji świąt Bożego Narodzenia  i życzył wszystkim ciepłych i radosnych Świąt. Następnie odbyła się degustacja barszczu oraz poczęstunek makowcem, pierniczkami i mandarynkami. Barszczem częstowały Karolina Nitka i Patrycja Wiecka. Muzykę na tą uroczystość przygotował i zdjęcia wykonywał Krzysztof Zalewski.
Do muzeum również na wystawę zostali zaproszeni przez uczniów internatu szkoły młodzi mieszkańcy Karolewa z Placówek Opiekuńczo Wychowawczych. Dzieci i młodzież dzielili się opłatkiem składając życzenia, degustowali potrawy wigilijne oraz śpiewali kolędy. W konkursie dekoracji pierników I miejsce uzyskał Patryk z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 4
Dla wszystkich przygotowujących wystawę i zwiedzających był to czas na przeżycie miłych świątecznych wrażeń i spotkania z polską tradycją.
 
Opracowali członkowie Samorządu Uczniowskiego: Daria Jaszkowska. Krzysztof Zalewski i Natalia Żurek