Noc muzeów w Karolewie!

Noc muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Zespół Szkół w Karolewie posiada własną oficynę dworską, w której znajdują się różnorodne, ciekawe zbiory. Pomysł zorganizowania takiej imprezy narodził się już jakiś czas temu, ale dopiero teraz udało się go zrealizować i to z dużym rozmachem!

Podczas wizyty w Karolewie goście mogli zwiedzić kilka izb: archeologiczną,  etnograficzną, związaną z kowalstwem i koniem, przyrodniczą oraz Rolników Indywidualnych, pamięci strajków i wydarzeń rolniczych. W izbie tradycji można było zapoznać się z kronikami szkolnymi. Wszystkie zbiory muzealne zgromadził patron szkoły pan Bronisław Zamojdzin, a opiekuje się nimi jego córka pani Jolanta Zamojdzin-Sobólska. O tym, że muzeum w Karolewie żyje pełnią życia świadczy to, że w tygodniu odbywają się w nim różnego typu spotkania poetyckie, wystawy, a także spotkania słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które pod okiem instruktora pani Barbary Hipnarowicz, biorą aktywny udział w warsztatach z rękodzieła. Podczas piątkowego spotkania wszyscy mieli okazję, żeby zobaczyć jedno z takich zajęć.

Szkoła w Karolewie szczyci się także chlubną tradycją posiadania ludowego zespołu pieśni i tańca „Karolaki”, który zapraszany jest na wszystkie najważniejsze imprezy w regionie. Oczywiście nie zabrakło ich także tego dnia. Karolaki swoimi tańcami przywitały zgromadzonych gości występując po przemówieniu pana dyrektora Stanisława Busia. Podczas wizyty w Karolewie można było spędzić miło czas przy kawie, herbacie i wypiekach przygotowanych przez uczniów technikum żywienia i zasadniczej szkoły zawodowej. Nie zabrakło także pysznej grochówki! Temu wszystkiemu towarzyszyła oprawa kulturalna. Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy III technikum rolniczego – Paweł Kowalski i Marcin Januszewski. Natomiast Mateusz Stosik zadbał o odpowiednie nagłośnienie i akustykę. Do łez wszystkich rozbawił skecz uczniów klasy II technikum – Patrycji Złotowskiej i Adriana Fretera, a także parodia baśni wystawiona przez uczniów gimnazjum z Serocka, którzy przyjechali pod opieką pani Elżbiety Zmarzlak. Balsamem dla uszu był występ chóru z VII Liceum Ogólnokształcącego z Bydgoszczy, który wykonał szereg pięknych utworów. Ostatni występ wokalny należał do zespołu „Destinatum”, śpiewającym pod kierunkiem pani Barbary Maksellon na cześć 70. rocznicy poświęcenia i ufundowania przez absolwentów, towarzystwa koleżeńskiego, Sztandaru Państwowego Technikum Rolniczego w Bydgoszczy.

Na terenie szkoły przygotowano kilka ciekawych stoisk. Panie ze stowarzyszenia Jestem Aktywna zapraszały do siebie wszystkich, którzy chcieli mieć w tym dniu modny, wiosenny makijaż. Pani Eugenia Drews zachęcała do nabycia ekologicznych przetworów: past, soków, dżemów, a członkinie warsztatów rękodzielniczych z Pruszcza zaprezentowały część swoich wyrobów. Szkoła w Karolewie od lat współpracuje z lokalnymi jednostkami straży pożarnej. Uczniowie i uczennice dzielnie zasilają szeregi działających w okolicy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Majową imprezę nocy muzeów zabezpieczała jednostka z miejscowości Słuponin z gminy Dobrcz, natomiast drużyna z Łowinka zaprezentowała specjalnie na tę okazję przygotowany pokaz strażacki. Rozrywkę intelektualną zapewnił wszystkim uczestnikom pan magister Jarosław Jagodziński, wykładowca z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, który poprowadził wykład na temat „Polska jest niezwykła”. Uroczystość zakończyła się ostatnim tańcem „Karolaków”, które zaprosiły do wspólnego poloneza wszystkich gości. Po tej części spotkania, uwaga wszystkich uczestników skupiła się na szkolnym muzeum, po którym można było spacerować do późnych godzin wieczornych!

Oprac. Anna Ligman