OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH – TROJE UCZNIÓW Z KAROLEWA W FINALE CENTRALNYM !!!

W piątek 20 kwietnia w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie odbył się etap okręgowy 42. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
W konkursie wzięło udział 113 uczniów wraz z opiekunami z 31 szkół (głównie rolniczych) województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w Polsce, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska.
Partnerami i współorganizatorami przedsięwzięcia edukacyjnego są Komitet Okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych oraz Powiat Bydgoski.
Na szczeblu krajowym Patronem medialnym tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, a także multiportal agropolska.pl.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:
Pan Marek Gralik - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty,
Pan Wojciech Porzych - Starosta Bydgoski,
Pan Franciszek Koszowski - Starosta Świecki,
Pan Krzysztof Szala - Wójt Gminy Dobrcz.

Celem Olimpiady  jest:

  • wyłonienie i wyróżnienie najlepszych uczniów w 6 blokach tematycznych olimpiady
  • wyłonienie uczniów uzyskujących awans do etapu centralnego w 6 blokach tematycznych,
  • popularyzacja nowoczesnej wiedzy z zakresu rolnictwa i gastronomii,
  • promocja szkoły w środowisku lokalnym i w województwie,
  • promocja Sponsorów i ich produktów
  • promocja powiatu bydgoskiego, powiatu świeckiego, gmin Dobrcz i Pruszcz

    Gośćmi olimpiady w Karolewie byli:
    Pani Iwona Andrzejewska - Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
    Pan Zbigniew Łuczak - Wicestarosta Bydgoski
    Pani Maria Strąk - Dyrektor Powiatowego Centrum Zarządzania Oświatą w Koronowie
    Pani Małgorzata Kaźmierczak - radna Powiatu Bydgoskiego
    oraz
    liczni przedstawiciele sponsorów i partnerów Olimpiady.

W wyniku dwuetapowych zmagań (część teoretyczna i praktyczna) wyłoniono 16 uczniów, którzy otrzymali prawo startu w etapie centralnym Olimpiady, który w tym roku odbędzie się we Wrocławiu.

W sześciu blokach tematycznych awans uzyskali:

produkcja zwierzęca:
1. Marunowski Adrian    ZSA-E Karolewo
2. Malak Piotr    ZSCKR Sypniewo
3. Skowroński Kazimierz    ZSCKR Bydgoszcz
4. Kapczyński Marek    ZSP Samostrzel

produkcja roślinna
1. Gołębiewski Adam    ZS Bielice
2. Mosiński Mariusz    ZSA-E Karolewo
3. Banasiak Sylwia    ZSRCKU Przemystka

 mechanizacja rolnictwa    
1. Bodziński Jacek    ZSCKR Sypniewo
2. Kowalski Paweł    ZSA-E Karolewo
3. Kołtun Piotr    ZSCKR Stary Brześć

gastronomia    
1. Napiórkowska Anna    ZS nr 3 Rypin
2. Łojewska Karolina    ZSN Gąsawa
3. Dobrzycki Cyprian    ZSRCKU Przemystka

 architektura krajobrazu 
1. Sercow Michał    ZSCKR Bydgoszcz
2. Zabrocka Justyna    ZSRCKP Bolesławowo

agrobiznes  
1. Walasik Wiktoria    ZSRCKU Przemystka

Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie należy do elitarnej grupy szkół, której uczniowie zostają finalistami, a nawet laureatami etapu centralnego ogólnopolskich olimpiad dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych..

Wśród tegorocznych finalistów Olimpiady we Wrocławiu szkołę będzie aż trzech reprezentantów Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie (rekordowa ilość).

W ubiegłym roku uczeń ZSAE Paweł Kowalski zajął w finale centralnym w Lublinie VII miejsce zdobywając tytuł laureata Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.