Olimpijczycy z Karolewa podczas przygotowań!

W Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina trwają kolejne przygotowania do XLII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Etap szkolny, który odbył się jesienią 2017 roku wyłonił liderów z każdego bloku. Wśród reprezentacji z Karolewa znaleźli się uczniowie z doświadczeniem olimpijskim, a także nowicjusze.
            „Olimpiada umożliwia nam sprawdzenie siebie w wybranej dziedzinie. Osobiście próbowałem różnych działów: od mechanizacji rolnictwa po produkcję roślinną, ale dopiero w agrobiznesie udało mi się odnieść sukces na etapie szkolnym” – wspomina uczeń klasy IV technikum Marcin Januszewski. Jego młodszy kolega z klasy III technikum Mariusz Mosiński posiada już doświadczenie na etapie okręgowym, które zdobył w ubiegłym roku: „Zeszłoroczny konkurs wiele mnie nauczył. Nie udało mi się wyjść z etapu okręgowego, ale zająłem w nim aż czwarte miejsce. Konkurencja była bardzo duża, a moje umiejętności i wiedza były o wiele mniejsze niż teraz. Tym razem także będę startował w bloku produkcja roślinna. Moim opiekunem jest pan Zbigniew Dolny.” Wśród olimpijskich nowicjuszy znalazł się Adrian Marunowski z IV technikum, który również pod opieką pana Zbigniewa Dolnego przygotowuje się w bloku produkcja zwierzęca: „Początkowo próbowałem sił w agrobiznesie, ale to produkcją zwierzęcą od zawsze się interesowałem, dlatego cieszę się, że właśnie w tej dziedzinie zająłem pierwsze miejsce. Do etapu okręgowego będę przygotowywał się z testów oraz ze stron internetowych. Interesuję się zwierzętami w gospodarstwie, tym jak polepszać wyniki produkcji zwierząt, dlatego czytam liczne artykuły na ten temat. Sądzę że połączenie teorii z praktyką, czyli pracą w rodzinnym gospodarstwie, może dać dobre wyniki.” Marcin Redzimski kolejny uczeń klasy IV technikum również na etapie okręgowym olimpiady pojawi się po raz pierwszy: „Jestem uczniem technikum żywienia i usług gastronomicznych, dlatego wybranie bloku gastronomicznego było dla mnie oczywiste! Wcześniej nie miałem styczności z olimpiadą, w tym roku chcę się zaangażować w stu procentach, w czym na pewno pomoże mi mój opiekun pani Mirosława Kalitowska. Po zdaniu matury chciałbym pójść na studia z dietetyki, tym bardziej doświadczenie związane z olimpiadą jest dla mnie niezwykle cenne. Prywatnie lubię gotować i jeść – najbardziej kuchnię włoską!” W bloku architektura krajobrazu pod kierunkiem pani Karoliny Jendrzejewskiej swoich sił próbuje Patrycja Jankowska także z klasy IV technikum. Jest to jej trzecia próba olimpijska: „Wcześniejsze doświadczenia nauczyły mnie tego, że nie mogę się szybko poddawać i muszę pracować nad materiałem już od samego początku. Dlatego teraz mam zamiar zrobić dużo testów oraz przeczytać wiele książek, by uzyskać wyższy wynik. Po ukończeniu szkoły i zdaniu matury myślę, że mogłabym kontynuować swoją przygodę z architekturą krajobrazu - byłaby to bardzo przyjemna praca!” Koleżanka z klasy Patrycji, czyli Angelika Tecłaf również posiada już pewne doświadczenie związane z olimpiadą: „W tym roku wybrałam inny dział, a mianowicie: technologię żywienia. Chcę spróbować czegoś nowego. Poprzednio startowałam w bloku gastronomia i niestety swoją przygodę zakończyłam na etapie okręgowym. Wcześniejsze doświadczenia nauczyły mnie, że do osiągnięcia sukcesu potrzeba bardzo dużo pracy. Mam mnóstwo testów związanych właśnie z tym działem i mam nadzieję, że systematyczna praca przyniesie to zamierzone efekty. Moim opiekunem jest pani Mirosława Kalitowska”. W grupie olimpijczyków z Karolewa jest także laureat ostatniej edycji olimpiady Paweł Kowalski, który po raz kolejny startuje w bloku mechanizacja rolnictwa. Razem z opiekunem panem Andrzejem Dubielewskim liczy na polepszenie zeszłorocznego wyniku, ale zdaje sobie sprawę z tego, że nie będzie to łatwe zważywszy na liczne obowiązki związane z przygotowaniami do tegorocznej matury.
            Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska. Uczniów z Karolewa czeka pracowity semestr, zwłaszcza że sześcioro z nich wiosną tego roku podchodzi do egzaminu maturalnego. Ich plany często powiązane są z dziedziną, którą reprezentują na olimpiadzie. Zawód, który wybrali jest odzwierciedleniem  prywatnych zainteresowań, a przecież bardzo ważne jest to, aby w życiu wykonywać pracę, którą się naprawdę lubi. Tegoroczne eliminacje okręgowe dla naszego regionu już po raz drugi w historii konkursu odbędą się właśnie w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. Termin eliminacji to 21 kwietnia. Wszyscy olimpijczycy mogą liczyć na wsparcie dyrektora szkoły pana Stanisława Busia, swoich opiekunów, wychowawców oraz pozostałych nauczycieli. Zadaniem Zespołu Szkół jest jak co roku stworzenie odpowiednich warunków do tego, aby uczniowie mogli spełnić swoje marzenia i odnieść sukces!
Oprac. Anna Ligman