Kabareton w Karolewie

Jubileuszowy "Przegląd twórczości teatralno-kabaretowej" w Karolewie odbył się w tym roku 7 kwietnia, czyli kilka dni po święcie Prima Aprilis. Tegoroczny Kabareton był wyjątkowy ze względu na swoją pierwszą rocznicę. Z tej okazji oprócz uczestników konkursu, zaproszonych gości i organizatorów na sali zasiedli absolwenci szkoły, którzy byli obecni przy realizacji pierwszych przeglądów. V Kabareton zorganizowała klasa III technikum razem z wychowawcą panią Anną Ligman przy współpracy z panią Magdaleną Wanką. Prowadzącymi spotkanie, którzy na koniec otrzymali nagrody Kabareciarzy Roku, byli Marcin Redzimski i Paweł Kowalski.
V Kabareton został objęty Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Bydgoskiego pana Wojciecha Porzycha, a opiekę medialną nad nim sprawowała Telewizja Polska w Bydgoszczy. Konkurs wspierali także Gmina Dobrcz, która zakupiła upominki dla wszystkich uczestników oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pruszczu - który sprezentował pięknie wygrawerowane nagrody dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora.

Do konkursu zgłosiło się sześćdziesięciu uczestników z pięciu różnych gimnazjów, ale niestety dwa z nich z przyczyn technicznych nie dojechały. O miejsce na podium walczyło pięć przedstawień teatralno-kabaretowych. Oceniało ich jury w składzie: pan Mirosław Kopka - dyrektor GOKSiR z Pruszcza, pan Wiesław Raczkowski - dyrektor GOK z Dobrcza, opiekun samorządu uczniowskiego z Karolewa - pani Joanna Zielińska i Natalia Żurek - przedstawiciel samorządu uczniowskiego. Pierwsze miejsce, tak jak w zeszłym roku - zajęła szkoła z Wudzyna ze skeczem "Reporter dla sprawy", natomiast miejsce drugie i trzecie wywalczyli gimnazjaliści z Kotomierza prezentując kolejno: "Kultura narodową" i "Rok 2000+". Wyróżnienie przypadło dla Gimnazjum nr 33 z Bydgoszczy, które zaprezentowało film z autorskim scenariuszem komediowym pod tytułem "Świat wg Jana". Oprócz tego jury nagrodziło trzech wyróżniających się aktorów:Aleksandrę Zamojdzin, Maksymiliana Baumgarta i Huberta Jędruszewskiego. Zaproszeni goście i absolwenci typowali nagrodę publiczności, którą przyznano szkole z Wudzyna za skecz "Reporter dla sprawy" oraz aktorce Dominice Chilla z Kotomierza. Organizatorzy razem z panem dyrektorem Stanisławem Busiem pogratulowali nauczycielom, czyli pani Agnieszce Klarkowskiej z Wudzyna, Karolinie Marciniak z Kotomierza i Renacie Kubińskiej z Gimnazjum 33 z Bydgoszczy.

Występy konkursowe były przeplatane wywiadami z uczestnikami oraz z zaproszonymi gośćmi. Nie obyło się bez wzruszających wspomnień związanych z pierwszymi kabaretonami. Na zakończenie spotkania wystąpił duet z klasy II technikum: Patrycja Złotowska i Adrian Freter, którzy rozbawili publiczność skeczem "Mail" Kabaretu Smile.

Oprac.Anna Ligman

Fot. Kinga Urbańska i Jarosław Runka