Pamiętamy o działaczach Solidarność RI

Brak opisu.


Dnia 13 grudnia 2022 r. w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terenie Zespołu Szkół Agro–Ekonomicznych w Karolewie upamiętniono trud działaczy, którzy doprowadzili do utworzenia NSZZ RI „Solidarność”. Delegacja złożona z nauczycieli, uczniów i rodzin uczestników strajku z 1981 r. złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia, związane ze strajkami rolników. Zebrana młodzież wysłuchała krótkiej historii tych protestów. Odczytała ją przedstawicielka samorządu szkolnego Zofia Janiszewska z III t. Następnie przemówił p. Mirosław Burczyński, który po przedstawieniu gości – uczestników i ich rodzin, wspólnie z organizatorami wręczył nagrody finalistom konkursu wiedzy o wydarzeniach lat 1980 – 1981 r. Został on przygotowany przez nauczyciele historii p. Piotra Grolla. Laureatami zostali: Krzysztof Polasik z IV tg – I miejsce, Mikołaj Świtoń z II t – II miejsce, Kacper Saganowski z IV ts. – III miejsce. To upamiętnienie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe Starostwa Bydgoskiego. Taka forma upamiętnienia walki rolników o swoje prawa spotkała się z zainteresowaniem ze strony młodzieży i życzliwością pozostałych uczestników wydarzenia.
Delegacja szkolna złożyła jeszcze wiązanki kwiatów pod tablica Bronisława Zamojdzina – patrona szkoły oraz na cmentarzu w Wudzynie na grobie znanego działacza Solidarności Rolników Indywidualnych Urbana Matuszewskiego, gdzie umieszczono również pamiątkową chorągiewkę “zielonej” Solidarności.
Po części oficjalnej miłym akcentem było wspominanie przy kawie wydarzeń sprzed 41 lat

Brak opisu.
Brak opisu.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.