Od 1991r. Patronem naszej szkoły jest Bronislaw Zamojdzin. Pełnił on funkcje administracyjne szkoły, był żołnierzem I Armii Wojska Polskiego, agronomem, przyrodnikiem i kolekcjonerem.
Był zawsze wzorem godnym do naśladowania, nie tylko dla uczniów, ale także dla wielu osób odwiedzających Karolewo. Zawsze pogodny, starał się rozbudzić pośród młodzieży zainteresowania, które winien posiadać absolwent szkoły rolniczej, a mianowicie poznawanie przeszłości narodowej i przyrody. Imponował młodzieży ogromnym zaangażowaniem w pracy na rzecz najbliższego środowiska, umiłowaniem ludzi i przyrody.
Na naszym terenie znajduje się miejsce wyjątkowe i szczególne. Jest nim muzeum. To muzeum i zbiory to wielka życiowa pasja Bronisława Zamojdzina, który w 1970 roku założył w oficynie dworskiej “Muzeum”.
Znajduje się ona na terenie naszego zespołu szkół na obrzeżach zabytkowego parku, pozostałości dawnego założenia dworsko-pałacowego. Miejscowość Karolewo w połowie XVI wieku należało do województwa inowrocławskiego. Kościołem parafialnym w tym czasie dla wsi był kościół w Dobrczu. W 1860 r majątek stał się własnością C.Schultza. Z tego okresu pochodzi oficyna dworska. Jest to budynek w stylu klasycystycznym , w późniejszym okresie rozbudowany.
W oficynie dworskiej zgromadzone są zbiory różnego rodzaju.
W ostatnich latach z inicjatywy nauczycieli i uczniów zespołu szkół powstały izby tematyczne m.in. :
- etnograficzna ze sprzętem gospodarstwa domowego,
- archeologiczna dokumentująca najstarsze dzieje okolicy w oparciu o wykopaliska,
- uprzęży, podków i sprzętu kowalskiego.
W oficynie znajduje się także izba tradycji szkoły, ze zbiorami dokumentującymi historię szkoły, osiągnięcia uczniów oraz prace uczniów powstałe w czasie zajęć szkolnych oraz z konkursów plastycznych, fotograficznych.
Odbywają się tutaj także zajęcia pozalekcyjne m.in. koła teatralnego, spotkania z ciekawymi ludźmi i niektóre lekcyjne (z historii, z rysunku), koncerty.
Od listopada 2012 roku w oficynie zlokalizowana jest izba tradycji poświęcona “Wydarzeniom marcowym 1981 w Bydgoszczy”.
Zbiory szkolne udostępniane są także wycieczkom, okolicznym szkołom.
W latach 2010-2012 w budynku oficyny przeprowadzono remonty. Wymieniono dach, okna i drzwi zewnętrzne oraz odnowiono elewację.
Ekspozycje stałe:
“Kultura materialna człowieka prahistorycznego na terenie gminy Dobrcz”- plansze, narzędzia, urny, opisy stanowisk archeologicznych,informacja o historii prac wykopaliskowych
“Izba regionalna – przedmioty codziennego użytku XIX i początku XX wieku”- m.in.:naczynia, narzędzia, przybory kuchenne, odzież, obuwie, meble
“Koń i narzędzia konne”- podkowy, uprzęże, narzędzia i przybory kowalskie, narzędzia konne
“Izba Pamięci Wydarzeń Marcak 1981 roku – Solidarność Rolników Indywidualnych”- zdjęcia, reprodukcje dokumentów, informacje o przebiegu wydarzeń
-Izba Tradycji Zespołu Szkół- dokumenty i materiały prezentujące historię szkoły
W Izbie Tradycji Zespołu Szkół w roku szkolnym 2013/2014 planowane są następujące wydarzenia i wystawy :
a) spotkania z ciekawymi ludźmi i z poezją m.in.: Zaduszki poetyckie, Poezja Bożonarodzeniowa, Walentynki w poezji, Poezja na Dzień Matki
b) wystawy pokonkursowe: w 1 semestrze- “Drzewa genealogiczne”, “T-shirt dla tolerancji”; w 2 semestrze – wystawa prac uczniów uczestniczących w konkursie plastycznym
c) Wystawy stołów okolicznościowych: “Boże Narodzenie”, “Wielkanoc”
d) Jubileuszowa z okazji 45-lecia zespołu szkół
e) Spotkania z cyklu “Świadkowie” – Jacek Zieleniewicz z Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, więźniem tego obozu (spotkania dla uczniów klas pierwszych- 4 klasy)