W piątek 20 kwietnia w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie odbył się etap okręgowy 42. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
W konkursie wzięło udział 113 uczniów wraz z opiekunami z 31 szkół (głównie rolniczych) województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w Polsce, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska.
Partnerami i współorganizatorami przedsięwzięcia edukacyjnego są Komitet Okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych oraz Powiat Bydgoski.
Na szczeblu krajowym Patronem medialnym tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, a także multiportal agropolska.pl.
Patronat honorowy nad konkursem objęli:
Pan Marek Gralik – Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty,
Pan Wojciech Porzych – Starosta Bydgoski,
Pan Franciszek Koszowski – Starosta Świecki,
Pan Krzysztof Szala – Wójt Gminy Dobrcz.
Celem Olimpiady jest:
- wyłonienie i wyróżnienie najlepszych uczniów w 6 blokach tematycznych olimpiady
- wyłonienie uczniów uzyskujących awans do etapu centralnego w 6 blokach tematycznych,
- popularyzacja nowoczesnej wiedzy z zakresu rolnictwa i gastronomii,
- promocja szkoły w środowisku lokalnym i w województwie,
- promocja Sponsorów i ich produktów
- promocja powiatu bydgoskiego, powiatu świeckiego, gmin Dobrcz i Pruszcz
Gośćmi olimpiady w Karolewie byli:
Pani Iwona Andrzejewska – Wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
Pan Zbigniew Łuczak – Wicestarosta Bydgoski
Pani Maria Strąk – Dyrektor Powiatowego Centrum Zarządzania Oświatą w Koronowie
Pani Małgorzata Kaźmierczak – radna Powiatu Bydgoskiego
oraz
liczni przedstawiciele sponsorów i partnerów Olimpiady.
W wyniku dwuetapowych zmagań (część teoretyczna i praktyczna) wyłoniono 16 uczniów, którzy otrzymali prawo startu w etapie centralnym Olimpiady, który w tym roku odbędzie się we Wrocławiu.
W sześciu blokach tematycznych awans uzyskali:
produkcja zwierzęca:
1. Marunowski Adrian ZSA-E Karolewo
2. Malak Piotr ZSCKR Sypniewo
3. Skowroński Kazimierz ZSCKR Bydgoszcz
4. Kapczyński Marek ZSP Samostrzel
produkcja roślinna
1. Gołębiewski Adam ZS Bielice
2. Mosiński Mariusz ZSA-E Karolewo
3. Banasiak Sylwia ZSRCKU Przemystka
mechanizacja rolnictwa
1. Bodziński Jacek ZSCKR Sypniewo
2. Kowalski Paweł ZSA-E Karolewo
3. Kołtun Piotr ZSCKR Stary Brześć
gastronomia
1. Napiórkowska Anna ZS nr 3 Rypin
2. Łojewska Karolina ZSN Gąsawa
3. Dobrzycki Cyprian ZSRCKU Przemystka
architektura krajobrazu
1. Sercow Michał ZSCKR Bydgoszcz
2. Zabrocka Justyna ZSRCKP Bolesławowo
agrobiznes
1. Walasik Wiktoria ZSRCKU Przemystka
Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie należy do elitarnej grupy szkół, której uczniowie zostają finalistami, a nawet laureatami etapu centralnego ogólnopolskich olimpiad dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych..
Wśród tegorocznych finalistów Olimpiady we Wrocławiu szkołę będzie aż trzech reprezentantów Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie (rekordowa ilość).
W ubiegłym roku uczeń ZSAE Paweł Kowalski zajął w finale centralnym w Lublinie VII miejsce zdobywając tytuł laureata Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.